Генеральному прокурору України

Венедіктовій Ірині Валентинівні

вул. Різницька 13/15, м. Київ, 01011 

Від інвесторів житлового будівництва АТ АКБ «Аркада»

Ми, інвестори ЖК “Патріотика” (Дарницький р-н м. Києва) та ЖК “Еврика” (Голосіївський р-н м. Києва), повідомляємо про вчинення відносно близько 13 000  громадян ряду кримінальних правопорушень службовими особами органів місцевого самоврядування, службовими особами Національного Банку України  та службовими особами АТ АКБ «Аркада», а саме: ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 382 КК України. 

Так, службові особи АТ АКБ «Аркада» протягом 2015-2019 рр. всупереч нормам Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» та правилам ФФБ, шляхом підроблення офіційних документів незаконно здійснили переказ грошових коштів з рахунку ФФБ «Еврика» (за програмою ТОВ «Аркада-Будівництво», код ЄДРПОУ 34882504) на рахунок ФФБ «Патріотика» (за програмою забудовника ТОВ «Будеволюція», код ЄДРПОУ 34284328), а у подальшому начебто на будівництво ЖК «Патріотика на озерах», але вказані кошти при будівництві не освоювались, а були незаконно виведені для власного збагачення. 

При цьому, згідно з правилами ФФБ, зазначені кошти мають  спрямовуватись виключно для фінансування будівництва житла інвесторів.

Так, вказані кошти всупереч вимогам законодавства та умов договору про участь у ФФБ «Патріотика» спрямовані: 109,8 млн грн. на придбання корпоративних прав ТОВ «Контактбудсервіс» (код ЄДРПОУ 32962703); 51 млн грн. – боргових зобов`язань (векселів) ТОВ «Консультаційне бюро НТТ» (код ЄДРПОУ 23530597); 166,4 млн грн – акцій ПАТ «ЗНВКІФ «Профіт ПроджектІнвестмент» (код ЄДРПОУ 36216071).

Крім того, вказані дії вчинялись службовими особами АТ АКБ «Аркада» для виведення коштів фізичних та юридичних осіб – учасників ФФБ з використанням рахунків підконтрольних їм суб`єктів господарювання.

Разом з цим, з метою уникнення набуття статусу спеціалізованого банку (вказане унеможливить залучення вкладів у розмірі більше ніж 5% від капіталу банку), всупереч вимогам нормативно-правових актів НБУ, службові особи банку Аркада штучно занижували  фактичні обсяги операцій з довірчого управління шляхом обліковування коштів ФФБ на інших рахунках бухгалтерського обліку. Вказане свідчить про впровадження службовими особами ПАТ «АКБ «Аркада» протиправного механізму, спрямованого на привласнення коштів фізичних та юридичних осіб – учасників ФФБ  на загальну суму понад 330 млн грн.

Починаючи з кінця 2018 року, банк зупиняє будівництво ВСІХ ЖК, продовжуючи в той же час активний продаж квартир в 40 будинках. Затримки введення в експлуатацію вже зараз  перевищують 2 роки. Вважаємо, що ці дії мають всі ознаки будівельної піраміди. 

    Тому просимо прокуратуру врахувати при проведенні розслідування:

1) Стан ФФБ “Патріотика” та” Еврика” на предмет виведення  коштів з ФФБ через підконтрольних забудовників – ТОВ “Будеволюція” та ТОВ “Аркада-Будівництво” (у банка з  кожним забудовником є Генеральний Договір, в якому вказаний як повний кошторис, так і транші, які банк має перераховувати на будівництво). 

2) Скільки коштів і коли банк перерахував вищеназваним забудовникам, та скільки коштів забудовники спрямували саме на будівництво (цільове використання).

3) Виведення коштів з ФФБ через комісії. Ми маємо обґрунтовану підозру про виведення коштів з ФФБ  банком собі в доходи методом значного завищення  комісії за перерахунок коштів на фінансування будівництва згідно статті 21 Закону України “Про фінансово – кредитні механізми”.  Згідно фінансових звітів (оприлюднених оборотно-сальдовых балансів), ми припускаємо, що банк здійснив виведення коштів з рахунків ФФБ у розмірі близько 1,3 млрд. грн. тільки за останні 2 роки (отримуючи комісії у таких суттєвих розмірах, фактично  зупинивши свою основну діяльність з будівництва) та облікував їх на балансових рахунках інших доходів 6519*  (а з початку будівництва – дана сума може становити більш як 2 млрд. грн). Дані дії банку, у разі їх підтвердження, свідчать про шахрайські дії посадових осіб банку разом з підконтрольними банку забудовниками за допомогою “законних” механізмів привласнення коштів довірителів, а також під  прикриттям даних дій  Національним банком України, який, як регулятор, мав би одразу відреагувати та зупинити подібні факти.

В діях службових осіб АТ АКБ «Аркада» вбачаємо ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України. 

Крім того, ми маємо факти, що, починаючи з 2018 року, депутат Київської міської ради Мірошніченко Ігор, з корисливих мотивів, залучивши до своїх злочинних дій невідомих осіб ГО “Екопарк Осокорки”, бійців Нацкорпусу та тітушок партії Свобода, організував хуліганські дії на території будівництва ЖК «Патріотика на озерах», що розташована між вулицями Гмирі та Колекторною у м. Києві, внаслідок яких були  спричинені тілесні ушкодження громадянам, пошкоджено майно АТ АКБ «Аркада»,  заблоковане законне будівництво вказаного житлового комплексу, та завдано прямих збитків на суму понад 200 млн. грн.

При цьому Мірошніченко І. за попередньою змовою із невідомими особами, у тому числі депутатами Київської міської ради, усвідомлюючи суспільно-небезпечність своїх дій, з мотивів приховування своїх злочинних дій та надання їм законності, ввівши в оману голову міської ради Кличка В.В. та депутатів Київської міської ради, ініціювали розірвання договору оренди земельної ділянки під будівництво ЖК «Патріотика на озерах», повідомивши останнім про бажання  громади Києва зробити на цьому місці  ландшафтний заказник місцевого значення «Осокорківські луки», хоча, відповідно до Генерального плану міста Києва та інших документів, ця територія мала цільове призначення “під забудову”, на ній банком Аркада вже було розпочате будівництво і  півроку як йшов продаж квартир.

Внаслідок цих незаконних дій, рішенням Київради від 31.01.2019 №3/6659 були розірвані договори оренди земельних ділянок для забудови об’єктами житлового і соціально-побутового призначення у ж/м Осокорки-Центральні (1, 2, 3, 4, 5, 6 мікрорайони) у Дарницькому районі м. Києва, та рішенням Київради від 11.04.2019 року №522/7178 частину території ж/м Осокорки-Центральні оголошено природним ландшафтним заказником місцевого значення «Осокорківські луки». Внаслідок цього 500 інвесторів ЖК «Патріотика на озерах» залишилися  без своїх власних квартир. 

В діях депутата Київської міської ради Мірошніченка Ігоря та невідомих осіб вбачаємо ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 296, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 368-2 КК України.    

У зв’язку з тривалим вчиненням протиправних дій депутатів органів місцевого самоврядування та невідомих осіб, службові особи АТ АКБ «Аркада» зупинили будівництво 40 будинків ЖК “Патріотика”, ЖК «Патріотика на озерах» (Дарницький р-н м. Києва) та ЖК “Еврика” (Голосіївський р-н м. Києва) та розпочали судові процеси, які тривають вже понад 2 роки.

Зокрема, протягом 2018-2020 рр. у 13 судових справах, у яких задоволено позовні вимоги АТ АКБ «Аркада» щодо будівництва вказаних житлових комплексів, у тому числі ЖК «Патріотика на озерах», а також щодо  стягнення коштів на користь АТ АКБ «Аркада», жодне судове рішення службовими особами державних органів, у тому числі органами місцевого самоврядування – Київською міською радою – умисно не виконано. У тому числі не виплачені для завершення будівництва наших будинків кошти у сумі 365 млн. грн. Такими чином, КМДА не тільки  допускає дворічні затримки будівництва, але й сама сприяє їх збільшенню.

 Ми не бачимо жодних законодавчих ініціатив від КМДА щодо розробки та прийняття Положення про порядок здійснення державного контролю за дотриманням договірних зобов’язань забудовниками. 

Вважаємо, що невиконання законодавчо покладених  на КМДА  обов’язків контролю за виконанням забудовником своїх зобов’язань перед нами є злочинною бездіяльністю, а в діях службових осіб Київської міської ради вбачаємо ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 382  та ч. 2 ст. 367 КК України.    

Протягом 2018-2020 рр. службові особи АТ АКБ «Аркада», не зважаючи на зупинку будівництва ЖК «Еврика», ЖК «Патріотика» та ЖК «Патріотика на озерах»,  продовжуючи активний  продаж  квартир (всього реалізувавши близько 5000 квартир), та отримавши кошти у розмірі приблизно 3-4 млрд. грн, заявили  нам, що коштів на будівництво наших 40 вже повністю проданих  будинків  не залишилось, і без початку продажу нових будинків наші не добудуються. А для завершення банку не вистачає близько 3,5 мільярдів гривень. 

Однак, незважаючи  на численні листи до  НБУ зі  скаргами  інвесторів щодо зупинки будівництва та проханнями перевірити стан  ФФС та цільове використання коштів ФФС, службові особи НБУ  проявили  бездіяльність, цільове використання вказаних коштів службовими особами АТ АКБ «Аркада»  не проконтролювали, внаслідок чого інвесторам завдано шкоду в особливо великих розмірах, що є тяжкими наслідками. 

В діях службових осіб Національного Банку України вбачаємо ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.   НБУ  мав всі  можливості впливу на Аркаду згідно Постанови НБУ N 92, отримуючи двічі на рік детальні аудиторські звіти, але крім відписок з фразою про банківську таємницю, ми жодного результату від них не отримали. 

З відкритого реєстру судових рішень встановлено, що Генеральною прокуратурою України здійснювалось процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42019000000000775, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.04.2019 за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України.

Однак зазначене кримінальне провадження було закрите, на нашу думку, необґрунтовано та передчасно.

Зокрема, хоча з матеріалів провадження і вбачається, що кримінальними правопорушеннями завдано шкоду фізичним особам, жодного інвестора ЖК «Еврика», ЖК «Патріотика», ЖК «Патріотика на озерах» потерпілим не визнано, про існування такого кримінального провадження ми  дізнались нещодавно.

Також ми  вважаємо, що ситуація, яка виникла навколо невиконання АТ АКБ «Аркада» своїх обов’язків щодо будівництва ЖК «Еврика», ЖК «Патріотика», ЖК «Патріотика на озерах», зловживання своїм службовим становищем службовими особами Київської міської ради та умисного невиконання ними судових рішень, а також службової недбалості службових осіб Національного Банку України, у найближчий час спричинить до таких акцій протестів, як масового перекриття інвесторами вулиць, мітингів під офісами центральних  органів влади, у тому числі Офісом Генерального прокурора, посольств іноземних держав та  інших активних дій.

У зв’язку з цим, на підставі  статті 214, частини 6 статті 284 КПК України, 

ПРОСИМО:

  1. Вивчити стан досудового розслідування у кримінальних провадженнях щодо вчинення протиправних дій невідомих осіб при будівництві ЖК «Еврика», ЖК «Патріотика», ЖК «Патріотика на озерах» та активізувати його, зазначивши конкретні строки проведення необхідних слідчих та процесуальних дій.
  2. На підставі частини 6 статті 284 КПК України скасувати постанову про закриття кримінального провадження № 42019000000000775 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.04.2019 за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України, копію якої надіслати представнику ініціативної групи.
  3. У відповідності до вимог ст. 214 КПК України невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви:
  4. Внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінальних правопорушень депутата Київської міської ради Мірошніченка І. та невідомих осіб, передбачених ч. 2 ст. 296, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 368-2 КК України.    
  5. Внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінальних правопорушень службових осіб  Київської міської ради, в діях яких вбачаємо ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 382 та ч. 2 ст. 367 КК України.    
  6. Внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінальних правопорушень службових осіб Національного Банку України, в діях яких вбачаємо ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.       
  7. Внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінальних правопорушень службових осіб АТ АКБ “Аркада”, в діях яких вбачаємо ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України. 

Окрім того, упродовж 24 годин з моменту внесення відповідних відомостей до ЄРДР, надати представнику ініціативної групи відповідний витяг (витяги)