До Національного банку України
01601, Київ, вул. Інститутська, 9
Довірителів Фондів фінансування будівництва, управителем яких є АТ АКБ “Аркада”
Контактна особа та адреса для листування: Мунічевська Світлана Михайлівна 03118, м. Київ, вул. Козацька, 32, кв. 94 Тел. +38 (097) 318-44-99

КОЛЕКТИВНЕ ЗВЕРНЕННЯ

Більше року АТ АКБ «Аркада», забудовниками ТОВ «Будеволюція», ТОВ «Аркада-Будівництво» повністю зупинено фінансування та будівництво 39 житлових 25-ти поверхових будинків (в різній стадії готовності, від 1% до 99%), 5 дитячих садочків, 5 шкіл, 3 наземних паркінгів, 1 пожежного депо, а також інших об’єктів соціальної та інженерної інфраструктури в ЖК «Патріотика», ЖК «Еврика» та ЖК «Патріотика на озерах», що знаходяться в Дарницькому та Голосіївському районах міста Києва (майже 13 000 квартир, понад 30 000 громадян України, більшість яких є мешканцями Києва).

Варто наголосити, що інвестори довірили свої кошти АТ АКБ “Аркада”                  через надійний, прозорий та санкціонований державою механізм залучення коштів фізичних і юридичних осіб в управління з метою фінансування будівництва житла, що передбачений Законом України “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю”, а саме через Фонд фінансування будівництва типу А. 

Причинами відсутності будівництва, на наше переконання, є:

  • конфлікт між АТ АКБ «Аркада» та київською міською владою за право забудови земельної ділянки загальною площею 176 га у ж/м Осокорки-Центральні (1,2,3,4,5,6 мікрорайони) у Дарницькому районі м. Києва (ЖК «Патріотика на озерах»), які ще в 2005 році були законно передані Київською міською радою в оренду АТ АКБ «Аркада»;
  • відсутність коштів на рахунках Фондів Фінансування Будівництва в АТ АКБ «Аркада» через штучно створене представниками банку спустошення (приблизно в сумі 1,5 млрд. грн.), що було реалізовано встановленням ненормованих законодавством надвисоких комісійних за перерахунок коштів з рахунків Фондів фінансування будівництва («Еврика», «Патріотика», «Патріотика на озерах») на рахунки Забудовників ТОВ «Будеволюція» або ТОВ «Аркада-Будівництво» (що в середньому склало 30% всіх сплачених коштів інвесторів в Фонди фінансування будівництва, порогові значення в різний період часу становили від 5 до 70%). В подальшому ці кошти надвисокими заробітними платами керівного персоналу банку, придбанням цінних паперів та корпоративних прав були виведені з рахунків АТ АКБ «Аркада»;
  • подальше необґрунтоване та неспівмірне застосування обмежень діяльності АТ АКБ «Аркада», впроваджених Національним банком України задля захисту майбутніх інвесторів (заборона залучення депозитів фізичних осіб, заборона залучення коштів в Фонди фінансування будівництва), що призвело до зупинки надходження коштів в АТ АКБ «Аркада» та фактично повністю заблокувало діяльність банку. При цьому, Національний банк України повністю проігнорував одну з основних функцій регулятора, а саме захист інтересів вже існуючих 11 000 довірителів АТ АКБ «Аркада».

Починаючи з 29.05.2020 року інвесторами житлового будівництва АТ АКБ «Аркада» розпочато безстрокову акцію мирного протесту з встановленням наметових містечок біля АТ АКБ «Аркада» та біля Київської міської державної адміністрації, а також було проведено ряд масштабних мирних мітингів.

За результатами проведених мирних зібрань інвесторів житлового будівництва АТ АКБ «Аркада», Активом інвесторів всіх ЖК АТ АКБ «Аркада» було проведено ряд зустрічей та нарад, зокрема, в Міністерстві внутрішніх справ, Національному банку України та Київській міській державній адміністрації.

За результатами цих зустрічей всі сторони висловили своє глибоке занепокоєння  та готовність в якомога більш стислі терміни вирішити критичну ситуацію, що склалася на будівництвах АТ АКБ «Аркада». 

При цьому, всі сторони погоджуються, що на даному етапі вкрай необхідно створити міжвідомчу комісію при Кабінеті Міністрів України, що не є безпосередньою стороною конфлікту, та якнайшвидше підписати за результатами роботи даної комісії Меморандум між сторонами. Попередньо, всі сторони висловили, що мають свої пропозиції до шляхів якнайшвидшого вирішення ситуації та до тексту такого Меморандуму.

Зокрема, 19.06.2020 року відбулася зустріч представників інвесторів АТ АКБ «Аркада» з першим заступником Голови НБУ Рожковою К.В., на якій Катерина Вікторівна висловила готовність Національного банку України сприяти якнайшвидшому врегулюванню критичної ситуації та запропонувати шлях виходу з неї на засіданнях міжвідомчої комісії при Кабінеті Міністрів України з питань вирішення критичної ситуації, що склалася з зупинкою будівництв, управителем фондів фінансування яких є АТ АКБ «Аркада». 

Так, народним депутатом України Шуляк О.О. та за підписом ще біля 40 народних депутатів України 30.06.2020 року до Кабінету Міністрів України було направлено депутатське звернення (вх. №27244/0/1-20 від 30.06.2020 року) з проханням створити міжвідомчу комісію при КМУ для вирішення питань, пов’язаних з зупинкою будівництва об’єктів АТ АКБ «Аркада».

За таких обставин, просимо Національний банк України також ініціювати створення та долучитися до міжвідомчої комісії при Кабінеті Міністрів України з питань вирішення критичної ситуації, що склалася з зупинкою будівництв, управителем фондів фінансування яких є АТ АКБ «Аркада».