АТ АКБ «Аркада» (заснований в 1993 році) – один з найбільших забудовників України. Разом з ХК «Київміськбуд» банк «Аркада» першими почали реалізовувати програму інвестування будівництва житла за рахунок коштів населення та довгострокове (до 30 років) іпотечне кредитування під низький відсоток (до 10%). За 27 років банком «Аркада» було збудовано і введено в експлуатацію більше 10 мільйонів квадратних метрів житлової нерухомості, об’єкти соціальної та інженерної інфраструктури.

Однак, з початку 2019 року АТ АКБ «Аркада» було зупинено будівництво вже повністю проінвестованих 39 будинків, 5 дошкільних навчальних закладів, 5 шкіл, 3 наземних паркінгів, 1 пожежного депо та інших об’єктів соціальної інфраструктури в межах всіх своїх житлових комплексах – «Патріотика» (Дарницький район, площею близько 26 Га, будівництво розпочато в 2014 році), «Еврика» (Голосіївський район, площею близько 27 Га, будівництво розпочато в 2015 році), «Патріотика на озерах» (Дарницький район, площею близько 176 Га, будівництво розпочато в 2018 році).

Всього було зупинено будівництво майже 13 000 квартир (з яких вже близько 11 000 повністю проінвестованих на загальну суму більше 8 млрд. 800 млн. грн.).

Залучення коштів інвесторів в будівництво вказаних ЖК здійснювалось через Фонд фінансування будівництва виду А та відповідно до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», що є єдиною повністю прозорою і законною схемою інвестування в житлову нерухомість в Україні.

Забудовниками вказаних ЖК виступають:

ТОВ «Будеволюція» – ЖК «Патріотика», ЖК «Патріотика на озерах»;

ТОВ «Аркада-Будівництво» – ЖК «Еврика», ЖК «Патріотика на озерах».

Щодо неправомірних дій рейдерської організації за підтримки київської міської влади з метою блокування будівництва ЖК «Патріотика на озерах», що і стало причиною зупинки будівництва.

Так, в 2018 році АТ АКБ «Аркада» почало залучення коштів інвесторів та будівництво найбільшого свого ЖК – «Патріотика на озерах». Станом на час залучення інвестицій та початку будівництва перших 5 будинків даного ЖК у забудовника були наявні всі дозвільні документи для його будівництва, зокрема:

  1. Договори оренди земельних ділянок №63-6-00282, №63-6-00286, №63-6-00285, №63-6-00284, №63-6-00283 від 08.09.2005 року;
  2. Дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції України на виконання будівельних робіт №ІУ 113181171313 від 27.04.2018 року;
  3. Детальний план території району Осокорки, затверджений рішенням Київської міської ради від 27.11.2009 року №695/2764;
  4. Контрольні картки №170201141-Др та №17020154-Др на тимчасове порушення благоустрою;
  5. Містобудівні умови та обмеження від 16.07.2014 року №151/14/12/009-14.

Приблизно через півроку після продажу квартир в ЖК «Патріотика на озерах» та початку будівництва вказаного ЖК, на будівництві з’явилися псевдоактивісти новоствореної ГО «Екопарк Осокорки». В подальшому, за сприяння депутата Київської міської ради Мірошниченка І.М., інших депутатів ВО «Свобода» та за допомогою бійців «Національного Корпусу» дані псевдоактивісти силовим методом заблокували будівництво/спалили будівельну техніку/зруйнували паркан будівельного майданчика/нанесли тілесні ушкодження будівельникам та охоронцям будмайданчика (зокрема, за даними фактами Дарницьким районним судом міста Києва здійснюється розгляд кримінальної справи №753/16765/18 за обвинуваченням Філімонова С.Ф.).

Паралельно з цим, псевдоактивістами так званої ГО «Екопарк Осокорки» було подано 4 позови до забудовника задля блокування будівництва в юридичній площині (зокрема, про скасування Детального плану території та про скасування дозволу на будівництво). Станом на сьогодні в провадженні судів перебуває 3 судових спори ГО «Екопарк Осокорки» з забудовником АТ АКБ «Аркада».

Варто звернути увагу, що адвокат Петренко О.В., який здійснює представництво ГО «Екопарк Осокорки» в судах, також уповноважений здійснювати представництво Київської міської ради у судових справах №910/7707/19 (довіреність №225-КМГ-6184 від 22.10.2019), №910/1424/19 (довіреність №225-КМГ-3032 від 14.06.2019) та №640/2406/19 (довіреність №225-КМГ-3031 від 14.06.2019). При цьому, договір про надання правової допомоги Київською міською радою з адвокатом Петренко О.В. не укладався, що є порушенням Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.

Детальну інформацію з фактами про організацію ГО «Екопарк Осокорки» та підтримку їх незаконних рейдерських дій київською міською владою, можна переглянути тут: https://investors.in.ua/eco-info/

Щодо умисних дій Київської міської державної адміністрації та Київської міської ради, що призвели до ситуації, яка склалася.

31.01.2019 року Київською міською радою за поданням київського міського голови Кличка В.В. без дотримання необхідних процедур та за відсутності будь-яких законних причин було ухвалене рішення про розірвання договорів оренди земельних ділянок для будівництва ЖК «Патріотика на озерах», які діяли з 2005 року та за які забудовник 15 років сплачував орендну плату. У рішенні Київської міської ради неправомірно зазначено, що нібито існувала заборгованість за орендну плату, хоча Державна фіскальна служба України (яка є єдиним органом, наділеним повноваженнями встановлювати наявність заборгованості за орендну плату) надала довідку про відсутність будь-якої заборгованості.

Також, Департамент міського благоустрою Київської міської державної адміністрації неправомірно скасував контрольні картки на тимчасове порушення благоустрою

25.03.2019 року КП «Київблагоустрій» за розпорядженням Київської міської державної адміністрації було демонтовано (зруйновано) новий законний міст через міський колектор, який слугував переправою від ЖК «Патріотика» до ЖК «Патріотика на озерах» вартістю 64 млн грн. (який було збудовано за кошти інвесторів ФФБ «Патріотика»).

Крім того, київська міська влада всіма доступними способами останні 2 роки блокувала введення готових будинків в експлуатацію; змушувала забудовника виконувати абсолютно понаднормові технічні умови при будівництві ЖК; не приймала до комунальної власності побудовані об’єкти соціальної та інженерної інфраструктури, збудовані за кошти ФФБ; не виконувала свій обов’язок щодо відшкодування коштів за побудовані за кошти ФФБ об’єкти соціальної та інженерної інфраструктури (загальна сума заборгованості міста перед забудовником за побудовану інфраструктуру на сьогодні по всім 3 ЖК складає близько 1 млрд. гривень); не виконувала рішення судів, які набрали законної сили; всіма доступними способами вчиняла інформаційний і владний тиск на АТ АКБ «Аркада».

Станом на сьогодні, між АТ АКБ «Аркада» та Київською міською радою/КМДА і провадженнях судів перебуває 8 судових справ. Київська міська влада умисно затягує розгляд даних справ та не виконує рішення судів, які набрали законної сили (довідка по судовим справам додається), а також продовжує блокувати будівництво ЖК «Патріотика на озерах».

Щодо умисних дій Національного Банку України, що призвели до критичної ситуації.

На початку 2019 року Національний Банк України своїми рішеннями правління НБУ фактично призначив АТ АКБ «Аркада» статус спеціалізованого, ввів заборону на залучення нових депозитів та зобов’язав у короткі терміни повернути вкладникам залучені банком депозити, а також ввів заборону залучати кошти нових інвесторів в фонди фінансування будівництва.

Заборона залучення депозитів (з яких здійснювалося кредитування будівництва) та заборона залучення коштів з нових будинків в ФФС унеможливило подальше нормальне функціонування банку та катастрофічно вплинуло на можливість АТ АКБ «Аркада» здійснювати виконання своїх зобов’язань перед вже існуючими 11 000 довірителями.

Щодо неправомірних дій АТ АКБ «Аркада» з метою тримання в заручниках інвесторів.

Так, внаслідок вищевикладених обставин, АТ АКБ «Аркада» зупинила будівництво своїх житлових комплексів ЖК «Патріотика» та ЖК «Еврика» та ЖК «Патріотика на озерах», в яких сумарно залишається недобудовано 39 повністю проінвестованих житлових будинки, взявши 11 000 інвесторів в заручники своєї війни з київською міською владою.

При цьому, керуючись прогалинами в законодавстві та посилаючись на договір приєднання типової форми, затвердженої Кабінетом міністрів України, який укладався з інвесторами, АТ АКБ «Аркада» постійно відкладає термін введення в експлуатацію будинків, трактуючи словосполучення «запланована дата введення в експлуатацію» як орієнтовну та необов’язкову для управителя/забудовника дату. Таким чином, АТ АКБ «Аркада» трактує укладені з інвесторами договори про участь в ФФБ як безстрокові.

Паралельно з цим, користуючись прогалинами в законодавстві і уклавши між банком та забудовниками ТОВ «Будеволюція» та ТОВ «Аркада-Будівництво» договори, якими встановлено можливість отримання банком комісійної винагороди за перерахування коштів в розмірі від 5% до 75%, АТ АКБ «Аркада» штучно вивела з Фондів фінансування будівництва вказаних ЖК кошти шляхом встановлення надвисоких комісійних відсотків за перерахування коштів з Фондів фінансування будівництва забудовникам, а потім – за допомогою завищених заробітних плат персоналу банку.

Так, за 2017, 2018 та 2019 роки банком утримано комісійних доходів за перерахування коштів забудовникам 1 млрд. 609 млн. 493 тис. грн., а зарплата персоналу банку (близько 400 чол.) за ці роки склала близько 1 млрд. 696 млн. 678 тис. грн. (тобто, в середньому по 118 000 грн./міс. на працівника).

Таким чином, станом на сьогоднішній день ФФБ «Еврика» (з якого здійснюється фінансування ЖК «Еврика») та ФФБ «Патріотика» (з якого здійснюється фінансування ЖК «Патріотика» та ЖК «Патріотика на озерах») виявилися порожніми, а забудовниками практично жодних будівельних робіт за останній рік не проводилося.

На переконання інвесторів, АТ АКБ «Аркада» таким чином штучно вивела кошти з фондів фінансування будівництва для того, щоб тримати в заручниках 11 000 інвесторів та їх сім’ї в конфлікті з Київською міською державною адміністрацією та Національним банком України.

Заручниками даної ситуації виявилися 11000 інвесторів АТ АКБ «Аркада» та їх сім’ї, тобто більше 30000 людей!

Відкритий лист АТ АКБ «Аркада» до Президента України та Прем’єр-міністра України за посиланням – https://arkada.ua/ua/top/press/news/43173/43520/

За останній рік інвесторами було подано тисячі заяв та звернень в різні державні органи та органи місцевого самоврядування щодо катастрофічної ситуації, що склалася з будівництвом ЖК «Патріотика», ЖК «Еврика» та ЖК «Патріотика на озерах».

З 29.05.2020 року інвесторами банку «Аркада» розпочато безстрокову мирну акцію протесту – нами було проведено 4 масштабних мирних зібрань, на кожному з яких було по 2 тис. людей, вже 2 місяці біля банку «Аркада» та вже більше місяця біля КМДА стоять наші наметові містечка, в яких постійно живуть інвестори (фото/відео мітингів тут – https://investors.in.ua/photo-video/).

За останній місяць тижні нами проведено ряд зустрічей з київським міським головою Кличком В.В., посадовими особами КМДА, однак їх рейдерська позиція залишається незмінною. Вночі 19.06.2020 до наших інвесторів в наметове містечко біля КМДА прийшов поспілкуватися Кличко В.В. (https://www.facebook.com/112691180390717/posts/154866902839811/?vh=e&d=n).

19.06.2020 року на зустрічі з інвесторами в Національному банку України заступник голови правління НБУ Рожкова К.В. висловила готовність якомога швидше вирішити цю критичну ситуацію та запропонувала створити для цього робочу групу при Кабінеті Міністрів України.

25.06.2020 року відповідно до ухвал Голосіївського районного суду міста Києва від 23.06.2020 року, у банку «Аркада» були проведені масштабні обшуки та виїмки документів, а всі активи, рахунки та майно банку було заарештовано (https://arkada.ua/ua/top/press/news/43173/43534/, фото тут – https://www.facebook.com/112691180390717/posts/154214082905093/?d=n). Постановою Київського апеляційного суду від 16.07.2020 року ухвала Голосіївського районного суду міста Києва про арешт майна була визнана незаконною та скасована.

26.06.2020 року приблизно о 02:10 годині ночі групою невідомих було скоєно напад на наметове містечко інвесторів та повністю його зруйновано (відео погрому – https://www.facebook.com/180696825659745/posts/1019843021745117/?vh=e&d=n, відео  після погрому – https://www.facebook.com/112691180390717/posts/154469799546188/?vh=e&d=n, відео коментаря стосовно даного факту начальника Шевченківського районного управління поліції міста Києва –  https://youtu.be/-4ZBXKLsi78). За даним фактом поліцією розпочато кримінальне провадження, здійснюється досудове розслідування.

30.06.2020 року народний депутат України Шуляк О.О. разом з ще близько 40 народними депутатами звернулися до Кабінету Міністрів України задля створення Міжвідомчої робочої групи при КМУ для врегулювання критичної ситуації з будівництвами банку «Аркада» (https://www.facebook.com/100001605442228/posts/3211104825619667/?d=n).

12.08.2020 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено Постанову про створення міжвідомчої робочої групи при Кабінеті Міністрів України з питань сприяння постраждалим інвесторам у добудові об’єктів незавершеного житлового будівництва.

14.08.2020 року інвесторам стало відомо про те, що 21.07.2020 року шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки було змінено власника комплексу нежитлових приміщень загальною площею 14102,9 кв. м. з АТ АКБ «Аркада» на громадянина Неліна О.В. (ринкова вартість даного комплексу будівель – близько 1 млрд. гривень, а вартість кредитного договору, заставою по якому виступав комплекс даних приміщень – близько 260 млн. грн.). При цьому, 30.07.2020 року Нелін О.В. передав даний комплекс нежитлових будівель в іпотеку громадянину Бурдейному Т.О.

Ситуацію з будівництвами банку «Аркада» взято під особистий контроль президентом України Зеленським В.О. та Міністром внутрішніх справ Аваковим А.Б. та неодноразово висловлено позицію, що необхідно зробити все, щоб АТ АКБ «Аркада» змогла добудувати всі свої будинки: (https://mvs.gov.ua/ua/news/31208_Arsen_Avakov_Mi_ne_dopustimo_chergovoi_budivelnoi_aferi.htm).

Але на сьогоднішній день будівництва досі не здійснюється, а сама ситуація досі залишається в критичному стані та потребує якнайшвидшого вирішення. Нами було запропоновано всім сторонам Алгоритм дій, виконання якого дозволить швидко вирішити цю проблему (додається до даної інформаційної довідки).

З повагою, Актив інвесторів всіх ЖК АТ АКБ «Аркада»