Голові Національного банку України Смолію Я.В.

 

КОЛЕКТИВНЕ ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Якове Васильовичу!

За 2019-2020 роки ми неодноразово зверталися до Національного банку України з заявами щодо повної зупинки будівництва 39 будинків та інших об’єктів соціальної та інженерної інфраструктури в межах житлових комплексів – «Патріотика» (Дарницький район, площею близько 26 Га), «Еврика» (Голосіївський район, площею близько 27 Га), «Патріотика на озерах» (Дарницький район, площею близько 176 Га), управителем ФФБ яких є АТ АКБ «Аркада».

Проте, працівники Національного банку України не застосували жодних превентивних заходів задля унеможливлення доведення ситуації до критичної. Більше того, у відповідях на наші звернення НБУ жодним чином не пояснював своє бачення ситуації, що склалася, та мотиви прийняття власних рішень, посилаючись на неможливість розголошення банківської таємниці.

Після кількатисячних акцій мирного протесту інвесторів АТ АКБ «Аркада» в лютому та травні 2020 року, особистого реагування на дану ситуацію Президента України Зеленського В.О., Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А., Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б. та Київського міського голови Кличка В.В., 05.06.2020 року в Київській міській державній адміністрації відбулась зустріч щодо врегулювання критичної ситуації з будівництвом об’єктів АТ АКБ «Аркада», на яку від Національного банку України було делеговано директора Департаменту банківського нагляду НБУ Дегтярьову Н.М.

В своїй доповіді Дегтярьова Н.М. неодноразово посилалася на лист НБУ за №20-0006/22812 від 12.05.2020 року, адресований Прем’єр-міністру України, Міністру фінансів України та Міністру внутрішніх справ України, в якому зокрема зазначалося наступне: «За оцінкою зовнішнього аудитора, ризики, які можуть вплинути на виконання банком Аркада своїх обов’язків із фінансування будівництва, є високими зокрема через значний розмір комісійної винагороди, яку банк як Управитель стягує з забудовників, фактично перерозподіляючи таким чином кошти фізичних осіб- інвесторів забудови на користь банку (до 80% від обсягу коштів, перерахованих забудовникам)».

Також, на зустрічі 05.06.2020 року стало достеменно відомо, що на початку 2019 року Національний Банк України своїми рішеннями правління фактично призначив АТ АКБ «Аркада» статус спеціалізованого, ввів заборону на залучення нових депозитів фізичних осіб та зобов’язав у короткі терміни повернути вкладникам залучені банком депозити, а також ввів заборону залучати кошти нових інвесторів в фонди фінансування будівництва  (за будинки, не розпочаті будівництвом).

Заборона залучення депозитів (з яких, зокрема, здійснювалося кредитування будівництва) та заборона залучення коштів з нових будинків в фонди фінансування будівництва унеможливило подальше нормальне функціонування банку та катастрофічно вплинуло на можливість АТ АКБ «Аркада» здійснювати виконання своїх зобов’язань перед вже існуючими 11000 довірителями.

З огляду на вищевикладене, просимо надати інформацію щодо нижченаведеного:

1. Дегтярьовою Н.М. на зустрічі в КМДА 05.06.2020 року було заявлено, що, на переконання Національного банку України, АТ АКБ «Аркада» було обрано «неефективну бізнес-модель».

Чи є дане твердження офіційною позицією Національного банку України?

Чому Національний банку України визнав «неефективною» бізнес-модель АТ АКБ «Аркада» лише на 26 році її існування, коли майже 11 000 інвесторів є довірителями банку і банк має успішний досвід фінансування інших житлових масивів (ЖМ «Молодіжний», «Касіопея»)?

Яким чином і чи планує Національний банк України нормалізувати ситуацію щодо діяльності АТ АКБ «Аркада» та впливати на можливість виконання АТ АКБ «Аркада» зобов’язань перед 11000 довірителями?

2. Як стало відомо, уклавши з забудовниками (ТОВ «Будеволюція» та ТОВ «Аркада-Будівництво») договори, якими встановлено можливість отримання банком комісійної винагороди за перерахування коштів в розмірі від 5% до 75%, АТ АКБ «Аркада» вивела з Фондів фінансування будівництва вказаних ЖК кошти шляхом встановлення надвисоких комісійних відсотків за перерахування коштів забудовникам, а потім – за допомогою завищених заробітних плат персоналу банку.

          Так, за 2017, 2018 та 2019 роки банком утримано комісійних доходів за перерахування коштів забудовникам 1 млрд. 609 млн. 493 тис. грн., а зарплата персоналу банку (близько 400 чол.) за ці роки склала близько 1 млрд. 696 млн. 678 тис. грн. (тобто, в середньому по 118 000 грн./міс. на працівника).

Таким чином, станом на сьогоднішній день ФФБ «Еврика» (з якого здійснюється фінансування ЖК «Еврика») та ФФБ «Патріотика» (з якого здійснюється фінансування ЖК «Патріотика» та ЖК «Патріотика на озерах») виявилися порожніми, а забудовниками практично жодних будівельних робіт за останні півтора року не проводилося.

Національний банк України здійснює банківське регулювання та нагляд на індивідуальній та консолідованій основі, а також здійснює нагляд та регулювання діяльності управителів ФФБ.

Які рішення було прийнято Національним банком України для унеможливлення виведення АТ АКБ «Аркада» коштів з фондів фінансування будівництва протягом 2017-2019 років за допомогою завищення комісійних доходів?

Чому Національний банк України тільки в травні 2020 року відреагував (лист НБУ за №20-0006/22812 від 12.05.2020 року) на дії посадових осіб АТ АКБ «Аркада», які мають ознаки протиправних, хоча Національний банк України мав повну інформацію про ці дії протягом кількох років?


Пропонуємо:


          Ми вважаємо, що однією з причин виникнення ситуації, внаслідок якої 11 000 українців залишилися без інвестицій та без житла, є недостатньо високий рівень представництва Національного Банку України по цьому питанню.
Просимо Вас, Якове Васильовичу, як голову Національного банку України негайно призначити спеціальну комісію, та разом з представниками Об’єднання інвесторів банку Аркада розробити дієві заходи, направлені на відновлення фінансування будівництва ЖК «Еврика», «Патріотика», «Патріотика на озерах» в достатніх обсягах.

Також вважаємо, що ситуація яка склалася з інвестиціями 11000 громадян України в АТ АКБ «Аркада» містить ризики дестабілізуючої ситуації в банківському секторі та може мати негативний вплив на подальшу співпрацю між Державою Україна та Міжнародним Валютним Фондом, та іншими закордонними партнерами нашої країни.

Наголошуємо, що з 29.05.2020 року інвесторами житлового будівництва АТ АКБ «Аркада» розпочато БЕЗСТРОКОВУ АКЦІЮ ПРОТЕСТУ з установленням 50 наметів в «Урядовому кварталі» Києва у якості крайнього заходу реагування, і тому числі, на недостатню увагу відповідальних працівників Національного банку України щодо виявлених фактів протиправних дій посадових осіб АТ АКБ «Аркада», та постанов Національного банку України, які, за словами керівництва АТ АКБ «Аркада» призвели до зупинки фінансування будівництва.

Просимо організувати зустріч з представниками Об’єднаного Активу інвесторів банку Аркада.